Opal nie tworzy kryształów, a zatem nie jest minerałem. W jego budowie strukturalnej znajduje się dwutlenek krzemu z dodatkiem wody (3-20%).Substancje takie nazywane są mineraloidami.

Opal jest kruchy i wrażliwy chemicznie. Pod wpływem gwałtownych zmian temperatury oraz postępującego procesu dehydratacji (utraty wody) może popękać. Z tego względu biżuteria z opalami wymaga szczególnej troski.

Opale należy myć pod bieżącą wodą o temperaturze zbliżonej do tej, w której kamień był przechowywany. Jeśli kamień jest bardzo zimny, np. po powrocie z zewnątrz, gdzie panowała niska temperatura, należy poczekać aż się ogrzeje w temperaturze pokojowej.

Opal powinien być czyszczony przy pomocy miękkiej szczoteczki lub delikatnej ściereczki. Unikaj kontaktu kamienia ze środkami chemicznymi, które mogą narazić kamień na utratę jego właściwości. Nie zaleca się również kąpieli w myjce ultradźwiękowej, ponieważ intensywne wibracje mogą spowodować pęknięcia.

Zbyt długie przechowywanie opali w suchym lub mocno nasłonecznionym miejscu może skutkować stopniowym blaknięciem kolorów oraz powstaniem mikropęknięć, a w efekcie popękaniem i zniszczeniem kamienia.

Jeśli w Twojej biżuterii oprawiony jest dublet lub triplet (kamień składający się z kilku sklejonych ze sobą warstw) trzeba szczególnie uważać i nie narażać go na zbyt długie działanie wody czy wilgoci, ponieważ może to spowodować rozklejanie się warstw i dostanie się wody w powstałe szczeliny. Wtedy kamień straci swój piękny wygląd, będzie sprawiał wrażenie zamglonego.

Opal jest dość kruchy i należy obchodzić się z nim ostrożnie, uważać na uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać przy uderzeniach czy otarciach. Obowiązkowo zdejmuj swoją biżuterię przed wykonywaniem prac fizycznych.

Pielęgnacja biżuterii z opalem wbrew pozorom nie jest trudna, jednak warto posiadać podstawową wiedzę na temat tych niezwykłych kamieni i poświęcić im nieco więcej uwagi. Wówczas będą cieszyć Cię swoim fascynującym pięknem przez długie lata.